Legende Urbane | 3.11.2010

“Sufletul pereche” – O realitate sau un concept de telenovela?

Imaginea sufletului pereche este prezenta in fiecare cultura, in mintea fiecarui om. Cum ni-l imaginam insa, cum il gasim – daca intr-adevar exista? Ne place sa credem ca persoana care ne este sortita ne asteapta undeva in lume, iar noi nu trebuie sa facem nimic altceva decat sa umblam cu ochii deschisi pana cand gasim fericirea sau pana cand fericirea ne gaseste pe noi. Sa presupunem ca intalnim persoana care ne va fi alaturi pentru tot restul vietii. Cum stim ca el/ea este sufletul nostru pereche?

de Timea Racz si Magor Csibi

In dialogul asupra iubirii intitulat „Symposion”, filosoful grec Platon descrie „androginul”, forma arhaica de viata a omului care, de cand s-a impartit in barbat si femeie, isi cauta in permanenta jumatatea pierduta. Aceasta tema se regaseste in numeroase opere literare si de arta. In sfera tantrei, care are o viziune dualista asupra lumii, fiecare om isi are perechea, pe care o gaseste intr-una dintre vietile sale. Horoscoapele sunt putin mai ingaduitoare – nu vorbesc despre un individ anume ca fiind sufletul tau pereche, ci despre unul nascut intr-o anumite zodie (cateodata doua-trei). Iar daca ne uitam intr-o revista sau pe site-ul potrivit, avem sanse mari sa aflam daca iubitul nostru sau iubita noastra este cel sortit/a.

Lasand la o parte filosofia si ezoteria, mai multe ramuri stiintifice vor sa-si insuseasca cunoasterea procesului de aflare a celui menit. Anul trecut, doua echipe de cercetatori din Marea Britanie sustineau ca ar fi gasit formula matematica a iubirii si a mariajului perfect. Primii sustin ca la baza unei casatorii reusite se afla „cifrele magice” 4-3-3, adica patru saruturi si trei imbratisari pe zi si raporturi sexuale de trei ori pe saptamana. Cei din urma au spus ca mireasa trebuie sa fie cu cinci ani mai tanara si putin mai inteligenta decat barbatul, iar cei doi trebuie sa provina din culturi cat mai asemanatoare.

Probabil ca cea mai cunoscuta teorie este cea potrivit careia perechea ideala se gaseste dupa miros. Asta inseamna ca, orientandu-ne dupa emisiile de feromoni, alegem persoana cu configuratia genetica cea mai diferita fata de a noastra. Desigur, oamenii de stiinta au reusit sa inlature si aceasta forma de orientare: potrivit unui studiu recent, anticonceptionalele au dus la deformarea simturilor si majoritatea femeilor care luau pastile au ales, dupa miros, barbati cu genele mai apropiate de cele proprii.

Daca ne-am convins cu mirosul, urmatorul pas a venit tot din partea chimiei – activarea hormonilor. Daca e sa ne privim organismele sub forma unor eprubete uriase, iubirea se prezinta sub forma unei formule chimice. Dopamina, adrenalina si substantele endorfine, asociate atractiei, declanseaza mai departe o productie de hormoni sexuali precum testosteronul, crescand apetitul sexual. Acesta este stimulat si pe cale olfactiva prin feromoni, scazand nivelul serotoninei. Reactii asemanatoare apar si in cazuri de imbolnavire, ceea ce determina faptul ca indragostitii nu mai pot gandi normal – „stare de drogare”.

Imaginea sufletului pereche este prezenta in mintea noastra, insa, in mod evident, nu s-a nascut din nimic. „Definirea noastra din punct de vedere cultural este de luat in calcul, insa nu cea mai importanta”, spune Seer Szerena, o psihoterapeuta din Cluj. „Asteptarile noastre din partea altora ni le insusim din cultura proprie, le-am invatat de la parinti care ne-au spus sau ne-au aratat cum ‘trebuie’ sa fie o relatie de cuplu. Desigur, sansa de a gasi o persoana care ne indeplineste asteptarile e mai mare in cercul cultural propriu.”

Valentin

Pe de alta parte, o persoana provenind dintr-o cultura diferita poate fi mai misterioasa si, astfel, mai atractiva. O relatie de acest tip consuma insa mai mult timp in ceea ce priveste armonizarea. Si aici se afla cheia gasirii „celui sortit”: putem sa ni-l formam, insa nu prin ajustarea personalitatii celuilalt la asteptarile noastre, ci renuntand fiecare la o parte din “exigente” si adaptandu-ne unul la altul. Nu vom gasi sufletul pereche daca tot timpul cautam intruchiparea imaginii mentale, ci daca reusim sa ne-o scoatem din cap.

„O relatie necesita cateva elemente pentru a functiona bine. Dintre acestea, cele mai importante sunt iubirea, sinceritatea, acceptarea, intelegerea, empatia si scopurile comune”, continua Seer Szerena. „Daca e sa gasesc aceste trasaturi la un om venit dintr-o alta cultura, relatia va merge si asa. Iar daca in cercul meu de cunostinte se afla persoane care fac parte din cultura mea, atunci voi alege de acolo, pentru ca asta vad.”

Pagini:| urmatoare »

22 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de gg
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 9:26 am

    concept de telenovela

    • Comentariu scris de A
      Publicat la data de 3.11.2010, ora 4:04 pm

      cred ca e un concept si atat. La fel cum se concepea in vechime ca pamantul este plat sau mai actual cum ca el este rotund. Este o forma de interpretare pe care o da gandirea umana unor dorinte sau experiente.

    • Comentariu scris de George
      Publicat la data de 3.11.2010, ora 5:20 pm

      Subscriu. Stiu ca nu totul e stiinta, insa oamenii de stiinta au demonstrat ca dragostea dispare dupa circa 4 ani in marea majoritate a cuplurilor. si tot ei au gasit ca la unele cupluri dragostea ramane si dupa multi ani:
      http://www.cnn.com/2009/HEALTH/01/04/true.love.found/index.html

  2. Comentariu scris de Ianke
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 9:52 am

    Maine implinesc 17 ani de cand mi-am cunoscut sotia…
    Am ramas impreuna din prima zi si acest lucru ma indreptateste sa spun ca notiunea de suflet pereche nu e un concept de telenovela.
    Fie si numai faptul ca de multe ori nici nu e nevoie de cuvinte pentru a “ne spune” unul altuia ceva, e o dovada a existentei unei empatii deosebite.

  3. Comentariu scris de George
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 10:04 am

    Pe de o parte suntem bombardat cu ia conceptionalul si pe alta parte ni se spune ca de fapt conceptionalul este de vina ca nu mai functioneaza omul respectiv femeia cu trebuie. Care va sa zica e mai bine cat mai “fara” cu putinta. Ar trebui sa renuntam la multe… dar nu putem fiindca odata ce le-am introdus in cotidian fac parte din viata noastra. Totusi este suficient o luna pentru a ne introduce alte obiceiuri in viata noastra. Probabil perioada de timp este mai mare cu cat inaintam in varsta.

  4. Comentariu scris de andi
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 10:58 am

    Interesantă asocierea asta a lui Platon cu cele câteva studii, dar modul de raportare la acest subiect, în cele două situaţii, cred că diferă prea mult pentru a reuşi printr-un articol să sintetizezi o atitudine general valabilă a omului faţă de subiectul în cauză. şi numai din cauză că, cele câteva studii, cu un puternic caracter material/fizic, fac obiectul de interes (ca de altfel şi articolul de faţă) al unor reviste ‘glossy’ menite să-i ghideze, pe cei înghiţiţi de vâltoarea vieţii, prin lume.
    Un articol funny pentru o dimineaţă de miercuri ceţoasă.

    p.-s. : comentariul nu se vrea un atac, ci doar un monolog/replică mai incisivă

  5. Comentariu scris de Sandra
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 11:45 am

    nu cred ca exista suflet pereche, doar o persoana de cate ne simtim mai apropiati si careia, aproape ii putem spune tot, si niciodata aceasta nu va fi sotul sau sotia!

    • Comentariu scris de sile
      Publicat la data de 3.11.2010, ora 5:01 pm

      Faptul ca eu l-am gasit, inseamna ca exista. Faptul ca altii fac studii pe tema asta, insemna ca n-o sa-l gaseasca niciodata.

    • Comentariu scris de ana tarlea
      Publicat la data de 3.11.2010, ora 6:34 pm

      ce urat… esti o trista.

    • Comentariu scris de Marian
      Publicat la data de 9.11.2010, ora 1:32 am

      Din cate observ, esti de plans… Probabil atitudinea ta te face sa nu-ti fie nimeni pe plac, sa nu-ti gasesti perechea. Eu mi-am gasit-o cu mai bine de 18 ani in urma, si o iubesc cel putin la fel ca la inceput.

  6. Comentariu scris de Emma Dorobat
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 1:37 pm

    TELENOVELA…
    eu m-am maritat din inertie, nu din dragoste, dar am intalnit un cuplu care parea cel mai indragostit cuplu pe care l-am vazut eu vreodata- chiar eram invidioasa pe dragostea lor – si in jumatate de an au divortat…
    TELENOVELA

  7. Comentariu scris de Sofia Nadejde
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 3:10 pm

    Am cunoscut oameni foarte simpli care nu au auzit niciodata de Platon sau alti mari ganditori ai lumii pe care i-au framantat problemele existentei noastre ca oameni….si care spre finalul vietii aveau o duiosie si vorbe calde si mangaieri cu multa dragoste in priviri – iar despre acestia desigur ca putem sa spunem ca sunt suflete pereche – trecand prin toate greutatile vietii au reusit sa se sustina , sa isi fie prieteni si iubiti si ratiunea existentei lor ….fara a lasa vreo fisura sa ii atinga – sa ii raneasca si sa le distruga legatura lor. Toate acestea insa tacit – fara teorii – ci doar firesc precum viata noastra. Nu traim dupa teorii universale pe care le lanseaza nu stiu ce studiu – traim fiecare dupa perceptiile noastre , pentru respectul pe care il are fiecare dintre noi pentru viata, univers si propria noastra existenta. Spune cineva mai sus ca nu sotul sau sotia pot fi cei carora le vom spune tot ce simtim, ce gandim, ce ni se intampla….atunci cu siguranta nu este vorba de cuplu, de dragoste, de respect si de asumarea acestui cuplu ca sa fie fericit.

    • Comentariu scris de shu
      Publicat la data de 3.11.2010, ora 6:28 pm

      Traim totusi dupa niste legi ale universului, chiar daca nu le cunoastem. Persoanele care nu au auzit despre gravitatie, sunt totusi supuse ei. Studiile astea nu fac decat sa propuna teorii care in timp vor fi confirmate sau infirmate.

  8. Comentariu scris de Viorel
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 4:18 pm

    Putini sunt cei care pot spune sincer si convins ca si-au gasit sufletul pereche. Sunt partial de acord cu Sandra, in sensul ca uneori sufletul pereche este cel cu care poti vorbi orice si la final te iubeste la fel. Dupa ce trece euforia indragostitului incepi sa realizezi cu adevarat daca persoana aleasa iti indeplineste asteptarile. Te astepti sa te iubeasca, sa te respecte, sa faca sacrificii pentru tine din dragoste, sa te asculte cind ai nevoie, sa te ierte cand ii gresesti etc, si toate aceste lucruri le vei face la randul tau, ele venind din dragoste adevarata si apreciere. Dar nu se intampla asa… si ce te faci? Ce faci cand mare parte din asteptarile tale au fost in zadar? Poti aprecia, poti respecta, poti rabda dar nu poti iubi la comanda, pt ca iubirea are nevoie de “combustibil” si acela vine din partener/a. Eu unul nu mi-am gasit sufletul pereche si sunt casatorit de 17 ani si avem doi copii minunati. Cand m-am casatorit am crezut ca e, dar 75% din asteptari au fost in zadar. Am invatat insa sa respect, sa rabd, sa trec cu vederea si ea la fel, si sa apreciez cei 25%, dar simt ca nu e jumatatea mea. Cea care cred ca ar fi fost jumatatea mea, a murit cand aveam 25 de ani… Viata merge inainte. Sunt fericiti cei care isi gasesc adevarata pereche, insa pot spune asta dupa cel putin 10 ani impreuna…

  9. Comentariu scris de USA
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 8:18 pm

    Titlu de cantec “Soul Sister ” :) )))

  10. Comentariu scris de Doina
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 9:12 pm

    Sufletul pereche – o teorie frumoasa, un vis care ne inspira si ne amageste pe toti in cautarea fericirii. Faptul ca atat de putini l-au gasit cu adevarat este doar exceptia, care confirma regula de a fi doar un vis frumos si necesar.

  11. Comentariu scris de spy
    Publicat la data de 3.11.2010, ora 10:25 pm

    ce articol sec si ce comentarii fara suflet (unele).
    pacat…

  12. Comentariu scris de hash
    Publicat la data de 4.11.2010, ora 11:40 am

    depinde cum a crescut individul respectiv. cu cat mai razgaiat a fost in copilarie, cu atat toleranta sa fata de ceilalti parteneri sociali va fi mai mica. asteptarile sale vor fi mai mari. rezistenta la schimbarea personala, disponibilitatea de a face compromisuri, asijderea. plus o tona de asteptari. plus lipsa capacitatii de a a-si proiecta propriile asteptari in viitor. asteptari mari de la partener, de la sine – zero. in momentul cand o sa judece pe cei din jur la fel de strict/relaxat cum se judeca pe sine, o sa inregistreze un progres. pana atunci, eu i cataloghez drept ‘fandositi’ :P

    indraznesc sa spun ca acestor persoane le repugna o astfel de idee ca cea propusa in dezbatere. comentariile de mai sus vorbesc de la sine. in general, ceea ce nu le convine desfiinteaza de la inceput cu “ideea X – ce tampenie”. fac dialogul imposibil. refuza sa gandeasca pe termen lung.

    persoanele astea asteapta toata viata, ce, nici ele nu stiu prea bine. probabil mai sunt unele persoane care cred in Fat-Frumos, respectiv Ileana Cosanzeana. dar asteapta, considera ca ‘merita si ele’, sentiment care cauzeaza multa frustrare – care refuleaza in viata cotidiana.

    no, vedeti cum va educati copiii ca sa fie un partener placut pentru ceilalti si nu o fire imposibila. copiii nu se fac numai ‘ca sa intram si noi in randul lumii’ sau ‘c-asa fac toti’. si nu te-apuci sa faci zece daca stii sigur ca de-abia ai timp pentru unul, mai vrei si cariera si mai stiu eu ce.

    mult succes.

  13. Comentariu scris de Nanna
    Publicat la data de 7.11.2010, ora 7:54 pm

    Mda! Sunt de acord cu multi dintre cei ce au avut curajul sa-si spuna parerea si, in acelasi procent nu sunt de acord cu cei care … ori n-au o parere ori le e teama sa poarte o discutie. La fel ca si in politica noastra, “doar parerea mea este adevarata”, “doar eu am dreptate” . Se poate discuta mult, pro si contra pe acest subiect. E drept, sunt multi factori care determina “fericirea” si gasirea “sufletului pereche” pe langa care n-ar trebui sa trecem fara sa-l “simtim”, fara sa-l “vedem”. Am cunoscut o pereche care atunci cand a murit unul dintre ei, celalalt, de durere,a murit in cateva ore, fiind gasiti mana-n mana! Asa ca… cum am spus, e mult de discutat, dar si de meditat…
    Cu ganduri bune,

  14. Comentariu scris de Ortance
    Publicat la data de 7.11.2010, ora 8:16 pm

    Exista Suflete pereche . Dumnezeu ne face perechi fara doar si poate . Doar ca atunci cand ne intalnim trebuie sa ne recunoastem si sa muncim ca sa ne dezvoltam ca pereche . Sufletele pereche nu au la baza neaparat o mare pasiune si o iubire nebuna . Mai degraba se iubesc asezat si profund … Si seamana si fizic nu ati observat ?

  15. Comentariu scris de Apple Pie
    Publicat la data de 8.11.2010, ora 7:41 pm

    Cred ca sufletul pereche reprezinta, mai degraba, acea persoana care se pliaza in cea mai mare masura pe asteptarile fiecaruia dintre noi, acea persoana pentru care nu este un efort sa faca gesturi care ne aduc o deosebita bucurie (de multe ori gesturi marunte, simbol al unei afectiuni deloc marunte), acea persoana care impartaseste idei, principii, pe scurt un sistem de valori similar cu cel pe care il avem noi, acea persoana care ne iubeste nu neconditionat (pentru ca nimeni nu face asta), ci in schimbul unor indeplinirii unor conditii “minore”.