Hot Investigator | 9.12.2009

Ghid practic: Cum se fura padurile in Romania. Un fost sef de ocol silvic a discutat online cu cititorii

defrisat

Daca ai fost vreodata curios cum si cat se fura din padurile noastre, ai primit cateva raspunsuri exacte. Ai discutat online cu un invitat special: un fost sef de ocol silvic, om eliminat din sistem pentru ca a devenit prea incomod.

Invitatul nostru si-a inceput cariera ca si padurar, in 1985. A lucrat la diverse ocoale silvice, ajungand sef de district si technician de paza. 

A demascat mai multe fraude si a intrat in contradictie cu mai multi politicieni de rang inalt. A fost dat afara de la unul dintre ocoale, si-a recastigat postul printr-un proces, ca intr-un final sa se desfiinteze ocolul pentru ca fostul padurar devenise incomod.

Asta l-a inversunat si mai tare sa continue demascarea furturilor din paduri. Are mai multe procese pe rol cu statul roman si, evident, numeroase dificultati. Tocmai din cauza acestor procese doreste sa ramana anonim.

Invitatul Think Outside the Box a raspuns la orice intrebare legata de paduri: cum se fura lemne, cum se acopera aceste furturi, cum se rezolva procesele atunci cand defrisarile nu sunt destul de bine ascunse etc.

Intalnirea a fost moderata de Magor Csibi si Ionut Dulamita
Raspunsurile invitatului au fost postate de Ionut Dulamita.

- Puneti intrebari prin formularul de comentarii de la sfarsitul articolului.

- Nota redactiei: Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.

130 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de BRAHARU MARIUS
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:01 pm

    Dati mi si mie de veste va rog stimati interlocutori voi aveti sunet ??

  2. Comentariu scris de Peter Badesco
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:24 pm

    Stimate domn,….ma numesc Peter Badesco, locuiesc in New York , USA si sunt proprietarul a 40 de Ha de padure pe Valea Prahovei. Am dat in ingrijire, si platesc Ocolul Silvic din regiune sa aiba grija de ele. Intrebare ,..sunt in pericol de a fi furat ,..? Ce pot face pentru a-mi proteja proprietatea,..?

    • Comentariu scris de Ionuţ Dulămiţă
      Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:42 pm

      Daca aveti contract de administrare pe linia de paza a padurilor cu o structura privata sau cu o structura de stat, ar trebui sa fie foarte greu sa ramaneti pagubit, pentru ca in contract sunt niste cauze foarte clare.

    • Comentariu scris de Tony
      Publicat la data de 19.12.2009, ora 3:50 pm

      DE UNDE AI MA TU PADURE DE 40 DE HECTARE?JEGMANITI CE SA CREAT PE CALE NATURALA SAU SA ZICEM DE UN ASA ZIS CREATOR.VA INSUSITI CEACE A FOST DAT UMANITATI DE NATURA .CE PADURE AI TU?TE-AI DERANJAT SA PLANTEZI VREU POM SAU AI FACUT CEVA SA AI TU PADURE.
      SI CINE FURA DE LA TINE?TE-AI NASCUT GOL PUSCA SI ASA OSA TE SI DUCI ?AI TU PADURI ?DE UNDE?AI VRE-O DOVADA CA AI PLANTAT TU VRE-UN COPAC.VA INSUSITI CU ACTE EMISE DE UN SISTEM DE BANDITI DE DISTRUGATORI AI UMANITATI?PADUREA A FOST ACOLO DE CIND E LUMEA DI NU ESTE A TA NICI NU A FOST A STRAMOSILOR TAI SI NU VA TREBUI SA FIE A NIMANUI.PADUREA ESTE A NATURI SI DECI A TUTUROR DAR FARA SA SE DEFRISEZE.SA FIE LASATA ASA CUM ESTE PREVAZUTA CA UN PLANAN AL PLANETEI…CE SINTETI, CA NU VA MAI AJUNGE.SI LA URMA URMEI TU TRAIESTI IN AMERICA.ITI DA AIA ACOLO VRE-O PADURE SAU CEVA PE DEGEABA.PADUREA DIN ROMANIA ESTE A ROMANIEI SI NU AR TREBUI DATA NIMANUI.NOI TOTI TREBUIE SA PROFITAM DE UN AER CURAT SI RELAXARE IN PADURE.{editat admin}

    • Comentariu scris de DUDAEV
      Publicat la data de 9.1.2010, ora 2:24 pm

      Buna lucrez in domeniu de 15 ani si stiu toate procedurile cu siguranta lemnul frumos ti sa furat daca au acces drumuri,posibilitati e.t.c intrebarea cine ti la furat ? paduraru cu sefu de district si o firma care se ocupa cu exploatare forestiera sau cineva cu un tractor sau alte utilaje fi sigur ca lemnul care este bun nul mai ai poti sal ai in paza pazelor la ocol .

  3. Comentariu scris de monica
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:42 pm

    Buna ziua,
    studiez de mai demult ‘fenomenul’ padurilor din Romania ca sociolog si cunosc intr-o oarecare masura modalitatile de frauda. ceea ce imi este mai inaccesibil sunt ‘cantitatile’ ce se invart in jurul mitei. stiu ca acestea sunt variabile, insa totusi as pune cateva intrebari:
    un individ sa spunem ‘normal’ care ia o caruta de lemne cat trebuie sa dea mita padurarului?
    apoi, daca discutam despre cantitati mai mari, antreprenori locali, cat se da ‘renta’ la ocol pentru diverse operatiuni, cat se da la controale, cat se da mita pentru interventie la ‘centru’?
    v-as ruga sa comentati un pic mai mult pe marginea acestor lucruri.
    va multumesc.

  4. Comentariu scris de gyuri_tsnd
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:44 pm

    ce tare e moderarea. nu lasati decat comentariile care va avantajeaza in discutie. restul pe stergeti !!!!

    super. asta inseamna dreptul la exprimarea opiniei. parca vad ca il stergeti si pe asta.

  5. Comentariu scris de cristi
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:52 pm

    Buna ziua,
    Ma intereseaza de mult timp aceasta problema si din diverse intalniri cu ONG-uri sau responsabili, inteleg ca de fapt problema este destul de complexa.
    Pe langa factorul politic care face multe presiuni intru acoperirea furturilor, se pare ca si legea are portite (voite sau nu) prin care criminalii de mediu de strecoara.
    Intrebarile mele ar fi:

    1) Daca legea s-ar aplica, furturile ar fi diminuate semnificativ?
    2) Se poate imbunatati legea? Daca da, in ce zone?
    3) Care este veriga slaba in tot lantul care ar trebui sa protejeze padurea? Mai exact care sunt factorii direct responsabili de aceasta situatie dezastruoasa?
    4) Mai exista in sistem persoane care vor sa apere padurea si au si parghii de putere? O astfel de persoana mi s-a parut MV, (fost) sef intr-un anumit organism ce are un rol important in combaterea fenomenului despaduririlor ilegale.
    5) Din cate stiu, pentru orice suprafata despadurita, in termen de maxim 2 ani proprietarul trebuie sa asigure replantarea; replantarea in fapt inseamna o suprafata de 3 sau 4 ori mai mare decat cea depsadurita. In cat la suta din cazuri aceasta reimpadurire are loc?
    6) Stiu ca de exemplu pe v. trotusului, datorita situatiei dezastruoase au fost confiscate ciocanele de marcat prin ordonanta guv. (acum mai multi ani). din cate am inteles ca urmare a mai multor masuri de acest gen, acum cativa ani fenomenul despaduririlor isi redusese considerabil amploarea. care este acum situatia? fenomenul s-a mai domolit sau a luat iar amploare?
    7) Cat la suta din furtul de lemn se face prin despaduriri (taieri la ras) si cat la suta se face prin rariri?
    8) Aveti cunostinta de recent lansata licitatie privind padurile din zona Tarcu-Godeanu? Taierile au inceput deja anul acest si au avansat pana zub izvoarele Gugului. Acea zona are o valoare aproape inestimabila privin ecosistemul si biodiversitatea (unicat in Europa) si din pacate acum este serios amenintata. Cred ca, din pacate prea putina lume are cunostinta despre acest subiect (dramatic in opinia mea), pentru ca nu e vorba de mediatizatele masive Retezat, Fagaras sau Piatra Craiului.

    Va doresc succes in ceea ce intreprindeti, va multumesc pentru curaj si, daca e nevoie, cautati in jur caci mai sunt si altii care se lupta din convingere cu acest fenomen (eu l-as numi “crima impotriva mediului”).
    Multumesc,
    Cristi

    • Comentariu scris de ion
      Publicat la data de 9.1.2010, ora 7:59 pm

      Locuiesc in zona “Valea Trotusului”
      -am terminat o facultate de Silvicultura si ceea ce va pot spune e ca aici se fura in continuu si nimeni nu face nimic…..
      -ca sa va dau un exemplu….o sa recit o fraza din ceea ce am auzit de la lume”
      ….Este un arab in zona cu mai multe gatere si a zis acum cativa ani in felul urmator….”Pana nu vad padurea taiata toata nu plec de aici (valea Trotusului)…..dupa aia dau tot la fier vechi si plec acasa(nu spun unde ca vreau sa fie postat mesajul meu….dar va dati seama voi unde)
      -in fine……sunt mult mai multe chestii de discutat dar aici e hotie mare de la”mic pana la mare”….

  6. Comentariu scris de Ghid practic: Cum se fura padurile in Romania. Un fost sef de ocol silvic a discutat online cu cititorii
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 1:56 pm

    [...] pe Think Outside The Box pentru a vedea raspunsurile [...]

  7. Comentariu scris de Andreea
    Publicat la data de 10.12.2009, ora 2:24 pm

    salut ideea dezbaterii, e laudabil efortul de a cauta dreptatea la tribunal, mi-e teama insa ca aveti toate sansele sa muriti cu justitia romana de gat.
    Intentionez sa contactez Greenpeace austria si sa le descriu cum procedeaza firmele austriece in Romania. daca aveti poze cu defrisarile facute de Cascade Empire atasati-le va rog unui mail catre adresa green_4now@yahoo.com
    un extras dintr-un articol despre firma Cascade Empire(derisarile acestea sunt DOAR INCEPUTUL!!)
    Sursa:
    Although the company has been involved in property sales for several years, Petre states that he did not notive any decrease in price over the last period of time. „Economy books teach two solutions in a crisis period: invest in either gold or properties. And properties are still available for sale, so there is a constant interest”, he added. The medium price per forest paid by the company was 3000 euros/hectar. The last transaction involved a „better forest” which caused the price to reach 3 700 euros/hectar.
    The transaction took place in june 2009, and by the end, Cascade Empire had bought 1 915 hactares from one owner alone.
    Cascade Empire owns forests in Prahova, Arges, Suceava, Harghita, Covasna, Hunedoara, Valcea. The wood obtain from these locations is sold in various forms by Holzindustrie Schweighofer and rivals Kronospan. In regard to forest exploitation, Petre states that cuttings cannot exed the growth rhythm/year.
    Thus, no more than 7 m3/year can be cut from resinous forests, so the Austrians can only manufacture 77 000 m3/year. „I have planned expoitations of 30 – 40 000 m3/year. The quantity can increase once I have the right infrastructure” says Petre.
    According to him, the factories use aproximately 2 million m3/year.

  8. Comentariu scris de Alexandru Dinu
    Publicat la data de 16.12.2009, ora 9:55 am

    Va rog sa puneti o petitie online refieritoare la defrisarile masiva care au loc in romania.

    Va Multumesc

  9. Comentariu scris de Forest Gump
    Publicat la data de 18.12.2009, ora 11:44 am

    La iesirea din Sovata, spre Reghin, dupa izvor, este un drum forestier la dreapta.

    Daca urcati pe acel drum, o sa dati de sute de hectare rase …
    De 4 – 5 ani se taie padurea fara oprire (si momentan). Se pare ca se vor oprii numai cand nu va mai exista nici un copac in zona.
    Tirurile incarcate pleaca una dupa alta, dealurile rasuna de TAF uri … si asta se intampla de ani de zile!!!
    De mizeria lasata dupa defrisare sa nici nu vorbim … cauciucur de TAF sparte, aruncate prin padure, bidoane de motorina lasate in padure, flacoane goale cu sutele …

    In ultimii 10 – 15 ani trec in zona de cateva ori pe an si imi vine sa plang vazand ce se intampla acolo. In viata mea am petrecut foarte mult timp in padure, dar in ultimul timp, cand vad asemenea lucruri, nu mai vine sa ies afara din oras.

    Sund curios daca cineva (sus pus) dintre cititori se va autosesiza si va face sau nu niste controale in zona (nu ma refer la vizita care se face ptr. colectarea spagii).

  10. Comentariu scris de cosmin trif
    Publicat la data de 18.12.2009, ora 6:21 pm

    De fapt cu padurile patriei nu se intampla altceva decat s-a intamplat si cu o parte din fabricile patriei. “Mormanele de fiare vechi ” s-au “privatizat” de catre baietii destepti ( probabil rude cu cei din energie ), iar padurile s-au “privatizat” si ele, dupa exact aceleasi principii. Nu e oare suficient de clar?

    Stiu un amic care an de an isi face rost de lemne de la cineva, care nu e padurar, dar se “ocupa’ cu asa ceva. O data chiar l-am intrebat pe amicul cum de ii poate livra omul lui atatea lemne an de an fara ca el sa fie padurar. Si mi-a raspuns ca omul lucreaza in “asociatie” cu padurarul, ce sunt eu asa de curios, unde am trait pana acum? Chiar asa, ce suntem dom’le asa de curiosi cu padurile astea? !

  11. Comentariu scris de silvicultor
    Publicat la data de 20.12.2009, ora 8:14 pm

    se fura cu buna stiinta a padurarului titular de canton si a brigaderului,seful padurarului.La PUNEREA IN VALOARE amasei lemnoase ce se va valorifica se marcheaza un numar de arbori de diametre diferite,parte din arbori se trec in carnetul de inventariere si alti arbori marcati nu se trec in carnet,deobicei cei mai valorosi nu se trecin carnet.Acesti arbori netrecuti in carnet ii valoifica pad. in favoarea lui pt.care incaseaza valoarea lor si in loc sa vanda numai 100 mc,el mai vinde inca80-100 mc cre sant in plus fata de APV.SEMAI FURA CU MUTAREA limitelor de parcela si subparcela.Nu spun aiureli sant fapte constate pe teren,sau se declaseaza calitatea arborilor in loc de cls.I se trece cls.III sau IV.CINE LUCRA IN SISTEM STIE DE CE VORBESC.Organele de control nu isi fac datoria,ITRSV.DIRECTIILE SILVICE,si sefii de ocoale impreuna cu ing de la ocoale se complac in astfel de sustrageri si inchit ochii cand verifica asemenea APV Programul SUMAL este neadecvat pt.intocmirea apvsi se tine in aplicare pt s-a facut cu bani de la UE,SI APROFITAT cei ce au lucrat la el si ministrul secretar de stat din acea perioadaSant multelucruri de spusSe alica la RNP un sistem si la ocoale private alt sisemGpspodarirea padurilor sa se faca depersonal silvic bine pregatit,au iesit ing.silvici pe banda rulnta,facuti,din padurari si brig.,teh care nu au menirea a conserva si pastra padurile.Abia acum s-a format ministerul apelor si padurilor,pana acum padurile nu erau nominalizate intrun ministerMediul ce face nu actioneaza asupra ag economici care nu respecta nici o regula silvica, isi colecteaza lemnul gros,sinu curata nici parchrtulSant ag. economici care au exploatat lemn si nu l-au platit ininte de al exploata si au datorii mari la ocoale si ii admit la licitatiietcAcesi ag.economici tebuie lichidati sa nu mai lucreze in padure .

  12. Comentariu scris de pb80tm
    Publicat la data de 21.12.2009, ora 6:38 pm

    ar trebuii interzis exportul de lemn prin lege.

  13. Comentariu scris de Claudiu
    Publicat la data de 28.12.2009, ora 8:12 am

    Asa, da` raspunsurile unde sunt?

  14. Comentariu scris de Nelutu
    Publicat la data de 28.12.2009, ora 10:10 am

    Taxa de instalare pentru un director la directia silvica judeteana este intre 50.000 – 100.000 EUR, in functie de judet. Acesti bani trebuie cumva recuperati, plus profitul aferent. Pe scara ierarhica in jos, taxele curg la fel. Cat timp continua aceasta situatie se va perpetua jaful si bataia de joc asupra padurii romanesti.

  15. Comentariu scris de paduri prin satelit
    Publicat la data de 6.1.2010, ora 9:25 am

    Ziarele pot obtine poze din satelit (vezi APIA)a muntilor, padurilor din RO ? Sint firme care ofera astfel de poze. Si ar trebui 3 randuri de poze pt acelasi areal, o poza de acum (anul 2010) si o alte 2 de acum 5 ani si 10 ani. Prin compararea celor 3 poze se vede f f f clar diferenta. Cat s-a furat!
    Acest experiment extins la nivelul Romaniei, ar arata adevarul crud. Suprafata impadurita este cu cel putin 20-30% mai mica decat cifra oficiala!
    Totodata s-ar vedea progresul anual al disparitiei padurilor …. care e procentul anual si pe un prognostic de alti 10 ani putem afla cu cata padure vom mai ramane!

  16. Comentariu scris de DUDAEV
    Publicat la data de 9.1.2010, ora 2:37 pm

    Cei mai mari hoti sint directile silvice incepind de la directorul general pina la padurar aceasta institutie nu face nimic vrajeala multa si hoti ce fac astia desi isi ia salari enorme si spagi grosolane nu planteaza nu fac drumuri curatiri pur si simplu nimic DECIT SPAGI SI HOTII au omorit totate firmele leau nenorocit facindusi ei combinatile cu citeva firme deale lor SPAGARI SI HOTI

  17. Comentariu scris de letitia
    Publicat la data de 18.1.2010, ora 3:31 pm

    Pana acuma s-au facut multe defrisari care au contribuit la producerea alunecarilor de teren, polure,eroziunea soluluie.t.c.Anul 2010 sa fie anul in care sa se recupereze ce a fost taiat..Sa se faca impaduriri masive in zonele unde s-au defrisat cel mai mult padurile.Fiecare judet sa aibe paduri frumoase.La actiunile de plantare a puietilor sa actioneze pe langa oamenii ocoalelor silvice,studenti,elevi [sa mai iasa in natura nu tot in fata calculatoarelor,e bine sa se miste putin pe la aer curat],detinuti din penitenciare,voluntari.populatia sa fie tinuta la curent cu noutatile din silvicultura.Toti avem nevoie de aer curat de relaxare in padure dar trebuie sa avem grija de ea sa arate bine:mare,deasa, bogata,sanatoasa.Sa ne dea Dumnezeu intelepciune sa avem grija de ce a creat El pentru binele omenirii.

  18. Comentariu scris de Ecologistii de la Realitatea
    Publicat la data de 23.1.2010, ora 11:16 am

    “The Money Channel s-a apucat de impadurit la preturi de patru ori mai mari decat Romsilva

    La finalul unei laudabile campanii de impadurire bazata pe voluntariat, trustul Realitatea Media a castigat, prin una din firmele sale, mai multe licitatii prin care urmeaza sa impadureasca peste 100 de hectare la preturi de patru ori mai mari decat cele de pe piata.

    Jurnalistii de la Observator au dezvaluit ca The Money Channel Consulting, firma detinuta de Realitatea Media impreuna cu jurnalistul Sorin Freciu, a castigat 1 milion de euro pentru 100 de hectare de puieti plantati numai in judetul Timis, suma fiind de patru ori mai mare decat cea cu care ar impaduri Romsilva aceeasi suprafata.

    Licitatiile au fost organizate in luna decembrie, dupa ce Fondul de Mediu, in calitate de reprezentant al statului roman, a hotarat sa impadureasca aproape 4.000 de hectare in toata tara, punand la dispozitie 30 de milioane de euro din banii stransi prin taxa auto prin intermediul a 30 de consilii judetene.

    Valerian Solovastru, director general Romsilva, considera ca preturile sunt exagerat de mari si nu intelege cum se justifica. “Preturile sunt foarte mari. Ori sunt adusi puietii din strainatate, ori este folosita o tehnologie foarte costisitoare dar eu cred ca padurea este aceeasi si ar putea creste si cu mai putin”, a declarat acesta.

    Conform paginii de achizitii publice, pentru acest milion de euro The Money Channel Consulting va face “reconstructia ecologica forestiera pe terenuri degradate in Sacalaz si Ghizela din judetul Timis”.

    Contactat de jurnalistii de la Observator, Sorin Freciu, actionar la The Money Channel Consulting, a explicat: “Nu stiu milionul respectiv exact ce cuprinde in spate. Dar e extrem de detaliata toata situatia si e o treaba cat se poate de transparenta. Nu se poate sa vina Romsilva si sa zica: ‘eu pot sa impaduresc cu 3 lei”.

    Romsilva nu este insa singura firma care ridica semne de intrebare, o alta firma participanta la licitatie cerand de 5 ori mai putini bani decat The Money Channel Consulting.

    Situatia nu este singulara, la Mehedinti fiind la fel. The Money Consulting a castigat tot 1 milion de euro, pentru mai putine hectare de impadurit dar licitatia a fost contestata de una din firmele participante.

    Presedintele Administratiei Fondului pentru Mediu, Vlad Marcoci, spune ca nu cade in responsabilitatea sa sa gestioneze banii destinati impaduririlor, consiliile judetene fiind cele care stabilesc ce fac cu ei.

    “Fondul de mediu nu realizeaza licitatia si pentru mine este un lucru foarte bun si foarte linistitor”, a declarat Marcoci.

    Licitatiile de impadurire au fost precedate de campania bazata pe voluntariat desfasurata de postul Realitatea TV, “Romania prinde radacini”, demarata in 2008 la Suceava.”

  19. Comentariu scris de Jenovee Jamais
    Publicat la data de 19.2.2010, ora 7:11 pm

    Buna ziua!Ma numesc Jenovee Jamais si sunt din Franta, dar am o proprietate in Romania in Maramures.Va rog sa-mi spune-ti daca sunt in pericol de a-mi pierde proprietatea sau daca as putea fi furata.

  20. Comentariu scris de ioana
    Publicat la data de 30.1.2011, ora 4:25 pm

    hotii de paduri sunt capii directiilor silvice.pe ei nimeni nu-i prinde niciodata.intrebati-va cati din ei sunt necajiti nu au casa sau masini?niciunul,ca ASTIA FURA CU ACTE DOAR MASURA NU CORESPUNDE.DAR CINE SA-I PRINDA……HA HA HA HA ……,.